WordPress je rychlejší a jednodušší řešení a Drupal je vhodnější pro velké projekty a weby - s tímto názorem se ztotožňuje většina společnosti. Zlatou střední cestou je Joomla – má některé vlastnosti Drupalu, ale snadněji se ovládá. Všechny tři systémy CMS se ale dále rozvíjejí – Drupal je stále snadněji použitelnější, WordPress je vynalézavější a Joomla nabízí jak CMS, tak i základnu pro vývoj webu, na které CMS pracuje.

Drupal

Drupal se od roku 2001 z blogu vyvinul v propracovanou publikační platformu, která má více než 18 tisíc modulů vytvořených komunitou čítající bezmála 800 tisíc členů.

Pokud vytváříte weby s tisíci registrovaných uživatelů, které je potřeba rozdělit do různých skupin a přístupových vzorů, hodí se pro to dobře právě Drupal.Dries Buytaert Původní autor Drupalu

Využití drupalu

Drupal byl navrhnut jako oper source platforma pro publikování na webu. Své uplatnění najde také mezi vývojáři, kteří vytváří technicky propracované weby. Sám Buytaert uvádí: „V této komunitě je jiná úroveň obsluhy. Povahou je technologicky vyspělejší při srovnání s komunitami platformy Joomla a WordPressu.“

Případová studie nasazení Drupalu

Rozšířitelnost drupalu

Drupal se během let vyvinul v propracovanou publikační platformu, která má více než 18 tisíc modulů vytvořených komunitou čítající bezmála 800 tisíc členů.

Mobile first

Největší pozornost se nyní věnuje mobilní sféře. „Mobilita vyžaduje zajistit skvělé chování v mobilních webových prohlížečích a umožnit tvorbu nativních mobilních aplikací pro Android nebo iOS nad Drupalem pomocí webových služeb. Budeme zajišťovat výstup z HTML5 již v základu. S podporou webových služeb bude Drupal fungovat jako úložiště obsahu, které je dostupné přes API.“ uvádí Buytaert.

Historie drupalu

Tvůrce Drupalu je Dries Buytaert, holandský student, který v roce 1999 napsal kód, který měl sloužit pro komunikaci s jeho kolegy. Systém pojmenoval „Drop“ a v roce 2001 byl založen projekt Drupal. Více o Drupalu

Budoucnost drupalu

Budoucnost Drupalu - Projekt Spark má za cíl zlepšit prostředí pro tvorbu ve verzi Drupal 8. „Přinese to více in-line editace i WYSIWYG a také zefektivnění prostředí pro tvorbu obsahu,“ slibuje Buytaert. V komunitě se plánuje také zlepšení funkce od správy konfigurace až po strategie ESI (Edge Side Includes) pro ukládání do mezipaměti, což by mělo větším webům umožnit podporovat miliardy zobrazení stránek.

Závěr o Drupalu

Klady drupalu

  • Vývojáři v komunitě Drupal bývají velmi technicky zdatní.
  • Více než 18 tisíc doplňkových modulů – tolik jich vytvořila tato komunita.
  • Drupal je vhodný pro propracované weby, které potřebují mnoho různých vlastních typů obsahu.
  • Vývojáři je využíván jako CMS i jako širší platformu pro vývoj webů.

Zápory

  • „Nevýhodou flexibility a schopností Drupalu je, že může být občas vnímán jako obtížněji použitelný,“ říká Dries Buytaert, šéf Drupalu, technologický ředitel a zakladatel společnosti Acquia, která se zabývá službami vývoje na platformě Drupal. Což vidí jako zápor především netechnicky založení manažeři mimo oblast IT, jako je například marketing. „Technická znamenitost, kde Drupal vyhrává, již není vždy klíčovým faktorem rozhodování. Snadnost použití se stává při výběru důležitějším parametrem, hodně se změnilo,“ tvrdí Buytaert.

Více o kladech a záporech Drupal webu

WordPress

V květnu 2003 se uvedl WordPress jako blogovací platforma a postupně se vyvíjel – nejdříve do blogovacího systému, který umožňuje uživatelům přidávat webové stránky mimo blog, dále pak do plně vybaveného systému CMS.

Lidé používají WordPress, když chtějí něco udělat rychle a když chtějí snadnou údržbuMatt Mullenweg spoluzakladatel WordPressu

Podle webu W3Techs je WordPress nejen nejoblíbenějším ale také nejrychleji rostoucí. Jak říká analytik Gartneru, Larry Cannell: „Drupal již dlouho poskytuje platformu, která umožňuje uspokojit širokou řadu potřeb. WordPress 3.0 však významně překlenul mezery ve flexibilitě.“

I proto, že nemusíte software stahovat z webu WordPressu a konfigurovat si vlastní prostředí LAMP, pokud nechcete, má WordPress pověst snadného používání. Spoustu technicky méně zdatných uživatelů používá hostingovou službu WordPress.com, která začátek ještě více usnadňuje. Joomla i Drupal využívají při rozhodování o směru vývoje softwaru jakousi komisi, komunita WordPressu je víceúrovňová, což může přinést rychlejší rozhodování. „Používáme princip benevolentního diktátora,“ vysvětluje spoluzakladatel Matt Mulenweg.

Co se chystá?

Co se chystá - Po dobu svého „působení“ se WordPress vyvinul z jednoduché blogovací platformy do podoby CMS. „Jak lidé používají tuto platformu k vytváření složitějších webů, vyvíjí se do aplikačního stroje. Časem bude podobnější vývojovému prostředí, jako jsou například Django nebo Rails. Už se to děje v oblasti určené pro pokročilé vývojáře,“ popisuje Mullenweg. Podle něj je v dnešní době možné použít WordPress jako back-end pro mobilní aplikace a nejen pro webové stránky.

Případová studie nasazení Wordpressu

Závěr o WordPressu

Klady wordpressu

  • Obecně vzato je WordPress považován za nejjednodušší CMS pro technicky méně zdatné uživatele
  • Nabízí více než 21 tisíc přídavných modulů.
  • „Lidé používají WordPress, když chtějí něco udělat rychle a když chtějí snadnou údržbu,“ říká Matt Mullenweg, spoluzakladatel WordPressu a zakladatel firmy Automattic, která se zabývá webovým vývojem a je sponzorem WordPressu.
Zápory
  • Možnost práce WordPressu s multimediálním obsahem by mohla být lepší. „Teď je to podle mého názoru příliš těžkopádné,“ říká Mullenweg. V současné době by se mělo pracovat na usnadnění.
  • V komunitě WordPressu také pracují na zlepšení sociální integrace, a to především s Facebookem a Twitterem, a také na podpoře mobilních aplikací. Mullenweg tvrdí, že „jste-li zcela nový uživatel registrující se na webové stránky WordPressu z mobilního zařízení, měl by být tento proces již nyní mnohem snadnější.“

Joomla

V roce 2005 se objevila první verze Joomla, kdy se oddělila od open source komunity Mambo. Z toho vyplývá, že není na trhu tak dlouho, jako Drupal nebo WordPress. Joomla je v zásadě zlatou střední cestou mezi propracovaným, ale složitým Drupalem a méně komplikovaným WordPressem.

Je to jednodušší způsob pro lidi, kteří nejsou internetovými odborníky na plný úvazek, aby si byli schopni vytvářet vlastní webové stránky se všemi potřebnými funkcemiPaul Orwig Open Source Matters

„Je snadno použitelná, jako WordPress, ale také přináší některé schopnosti a pružnost Drupalu,“ uvádí Paul Orwig, prezident Open Source Matters, neziskové společnosti, která open source iniciativu Joomla podporuje.

K listopadu 2012 zaznamenal systém Joomla více než 36 milionů stažení a také více než 9,5 milionu v předchozích 12 měsících – tzn. meziročně 27% nárůst. „Model Joomla řízený komisí se zrodil ze separatistického hnutí vzniklého v Mambo Foundation a zahrnuje mnoho nadšených nezávislých myslitelů,“ tvrdí Orwig.

„Přidali jsme také nové rozhraní pro správce back-endu, které vytvořilo základ pro celkovou uživatelskou zkušenost. Uvidíte mnoho vylepšení a inovací, které budou i nadále stavět na tomto základě včetně konzistentnějších uživatelských rozhraní s tisíci rozšířeními Joomla,“ dodává Orwig.

Dále konstatuje, že je příliš brzy na to tvrdit, co bude obsahovat Joomla 4, ale pracovní skupiny se formují kolem několika iniciativ. Zkoumají se nové způsoby organizování obsahu a přístupu k němu a zjednodušení způsobu instalace rozšíření.

Budoucnost Joomly?

Na podzim loňského roku na trh vtrhla verze Joomla 3.0 se závazkem vydání aktualizací každých 18 měsíců a s tzv. dočasnými verzemi každých šest měsíců po rané osvojitele a vývojáře. „Musíme pracovat s rovnováhou mezi podporou myšlenek každého z nás a výsledkem vydáním softwaru každých šest měsíců,“ říká Orwig.

V současné době je Joomla k dispozici jako Joomla CMS a jako obecná platforma pro webový vývoj zvaná Joomla Platform. Druhou podobou je prakticky PHP framework, jenž vývojářům poskytuje možnost utvářet samostatné aplikace, které mohou běžet na desktopech, tabletech,smartphonech a v cloudu. Joomla Platform a Joomla CMS jsou sice samostatné projekty, nicméně Joomla CMS je jen aplikace, která běží na Joomla Platform. Joomla 3 představila kompletní rozhraní pro koncové uživatele, nový back-end pro vývojáře webových stránek a administrátory a podporu mobilních zařízení pomocí integrovaného frameworku Bootstrap.

Případová studie nasazení Joomly

Závěr o Joomle

Klady

  • Joomla se hodí do organizací, které nemají specializované IT oddělení.
  • „Je to jednodušší způsob pro lidi, kteří nejsou internetovými odborníky na plný úvazek, aby si byli schopni vytvářet vlastní webové stránky se všemi potřebnými funkcemi,“ tvrdí Paul Orwig, prezident Open Source Matters.
  • Ve verzi Joomla 3 jsou již v základu podporováni mobilní uživatelé. Většina open source CMS podporuje MySQL, platforma Joomla přidala podporu nejen PostgreSQL, ale i komerčních systémů, jako jsou Microsoft SQL Server, cloudová služba Azure nebo Oracle.
  • Dále podporuje desítky různých jazyků a nabízí výběr z desíti tisíc nejrůznějších rozšíření.

Zápory

  • Ne vše je tak snadné, jako u WordPressu. Systém oprávnění, neboli systém kontroly přístupu je výkonný, nicméně bez určitého doladění může být lehce neohrabaný. To mohou vyřešit rozšíření od nezávislých dodavatelů. Ne vždy ovšem metoda řízení projektů Joomla založená na komisi dobře funguje, občas proto pozdržela rozhodování.
  • V komunitě přišli na zlepšování procesů, vytvořili proto nový plán vydávání verzí, který obsahuje méně významné formy každých šest měsíců a velkou revizi jednou za osmnáct měsíců, na kterou mohou přejít větší produkční webové stránky.
  • Ne vždy spolu rozšíření Joomla dobře spolupracují, ale to se může stát i v jiných komunitních projektech.