Drupal je volně šiřitelný internetový software, který vám dovolí organizovat, spravovat a publikovat obsah s nekonečnými možnostmi customizace. Počet webů s Drupalem přesáhl milion webových stránek! Drupal je vyvíjený a udržovaný komunitou čítající okolo 630 tisíc uživatelů a vývojářů po celém světě. Je šiřitelný pod licencí GNU, což znamená, že je volně šiřitelný a sdílitelný s ostatními. To pro vývojový model znamená, že na něm lidé po celém světě konstantně pracují, aby byl Drupal vždy schopný pracovat s těmi nejnovějšími technologiemi, který web nabízí. Principy vývoje Drupalu jsou modulace, standardy, spolupráce a jednoduchost.
Pro Drupal se lidé rozhodují kvůli webu a zůstávají kvůli komunitě
Ochotná komunita podporuje všechny uživatele na kanálech IRC (chatech), fórech a tváří tvář na velkých Drupalovských akcích zvaných Drupalcon. Tato komunita také vytváří dokumentaci, která pokrývá největší témata vývoje Drupalu a žene kupředu inovace, které jsou nakonec rozhodčími vodítky pro vývojáře a majitele webových stránek. Všichni se mohou zapojit a vytvořit Drupal jinak.
Historie Drupalu
Projekt Drupal vytvořil z vlastní iniciativy Dries Buytaert, který je rovněž vedoucím tohoto projektu a v tehdejší době byl vysokoškolským studentem. Původně vytvořil malé webové stránky s novinkami a nástěnkou, aby mohl zůstat v kontaktu se svými přáteli. Když se pomalu blížil čas jeho promoce, umístil tento malý skript veřejně na web, kde se kolem něj začala shromažďovat malá, avšak aktivní, komunita vývojářů, hackerů, nejrůznějších všeumělů a vynálezců. Ze skriptu pohánějícího tyto webové stránky se v lednu roku 2001 stal projekt s otevřeným zdrojovým kódem nesoucí název Drupal.
Drupal si rychle získal pozornost díky své rozšiřitelnosti a modulární architektuře. Od té doby se Drupal se svou komunitou značně rozrostli. Komunita okolo tohoto projektu se skládá z více než 700 000 lidí z různých končin světa. Systém Drupal dnes pohání přes 1 % webu, a to včetně všeobecně známých stránek whitehouse.gov nebo grammy.com; z českých stránek můžeme jmenovat kupříkladu stránky České televize.
Jak šel čas s Drupalem
-
2024
Drupal 11 jako marketingový nástroj
Drupal 11 přináší výrazná vylepšení, včetně nové navigace, jednodušší správy témat, lepšího výkonu a revizí taxonomie. Mezi hlavní novinky patří stabilizace Single Directory Components, které usnadňují údržbu a přizpůsobení front-endu, a modul Workspaces umožňující testování a publikování obsahu najednou. Experimentální modul Recipes automatizuje instalaci a konfiguraci modulů. Nový Access Policy API nabízí flexibilnější přístupová práva. Několik zastaralých modulů bylo přesunuto mimo jádro Drupalu, aby se zjednodušila údržba.
-
2022
Drupal 10 jako silný partner
Drupal 10 přináší několik nových a vylepšených funkcí, které z něj dělají ještě uživatelsky přívětivější platformu, ať už jste zkušený vývojář, nebo s ním teprve začínáte. Mezi klíčové funkce Drupalu 10 patří: Témata Claro a Olivero, CKEditor 5, komponenty JavaScript, Theme Starterkit a Symfony 6.
-
2020
Drupal 9 jako nenápadný stratég
Drupal 9 je nová verze content management systému Drupal, která byla vydána v červnu 2020. Je to nástupce Drupalu 8 a obsahuje řadu vylepšení a nových funkcí, které usnadňují vytváření a správu webových stránek a aplikací. Drupal 9 je založen na stejném základu jako Drupal 8, ale obsahuje vylepšení kódu a odstraňuje deprecated (zastaralé) funkce, což usnadňuje údržbu a vývoj aplikací. Drupal 9 také podporuje nové technologie, jako je PHP 8 a Twig 2, a obsahuje nové funkce pro správu obsahu, vývoj aplikací a přizpůsobení vzhledu webových stránek.
-
2015
Drupal 8 jako vizionář
Drupal 8. Ach Drupal 8 :) Verze 6 a 7 byli zásadními milníky a od osmičky se očekávalo, že půjde ještě dál. V listopadu 2015 vyšla revoluční verze Drupal 8.0, která přinesla značné změny a vylepšení. Mezi ně patří mmj. konečně integrovaný WYSIWYG editor, mobile first myšlení, propracovanou podporu překladů a samostatnou kapitolou je pak možnost vytvořit z Drupalu aplikaci pomocí vlastních API. Stabilní verze vychází až roku 2017. Drupal 8 poprvé implementoval kód, který vznikl v jiné komunitě než v té Drupalí. Tento kód je značně objektově orientovaný. Modul views byl integrován do jádra, spolu se spouštěči Bulk. Mnoho API v jádru má nyní vlastní modulární systém. Konfigurace nyní funguje na bázi YAML souborů, které mohou být upravovány spolu s kódem. Koncept z Facebooku, BigPipe, se stal součástí verze 8.1. Tento koncept pomáhá nahrávat obsah rychleji načítáním nejprve nakešovaných částí. Na front-endu je PHP zjednodušeno do Twigových šablon, které se snadněji upravují a vytvářejí.
-
2011
Drupal 7 jako stabilní inovátor
Tři roky po vydání Drupalu 6 vyšla verze Drupal 7. Tato verze přinesla velké zlepšení jádra a také přístupnost a použitelnost. Od této verze mohou všechny moduly manipulovat se všemi uzly, takže obsah se odpojil od závisloti na modulech. To znamená, že vše od Drupalu 7 je nezávislá entita: typ obsahu, taxonomie, uživatelé a další custom entity. jQuery bylo aktualizováno a překlady modifikovány, aby podporovaly kontext notifikačních zpráv. Termíny taxonomie začaly využívate Field API, díky čemu s nimi může být zacházeno stejně, jako s obsahem. Pro SEO přibyl automatický rel="canonical" odkaz, aby se předešlo duplikacím v indexaci obsahu Googlem. Byla zásadně zlepšena manipulace s obrázky, které se také staly vlastními entitami. Byla přidána možnost přihlášení přes OpenID umožňující přihlášení přes jakýkoliv účet Google. Komunita Drupalu 7 vybudovala přes 11 tisíc modulů, více než 600 drupal šablon a 200 unikátních distribucí.
-
2008
Drupal 6 jako silný vůdce
Verze Drupal 6 vzala tuto platformu jako CMS do největší ligy. Do konce roku 2017 byl Drupal 6 nainstalován na 120 tisících webů, drupalisté přispěli přes 7000 moduly a 600 tématy. Velký krok bylo také to, že web Bílého domu začal na této platformě pracovat. Systém menu byl kompletně předělán a zjednodušen. Administřátoři mohli nyní přetahovat drag-and-dropem bloky, položky menu, slovníky a termíny. Systém jazyků byl také aktualizován pro jazyky psané zprava. Od této verze začaly běžet bezpečnostní aktualizace a stav aktualizací všech mpdulů byl nyní viděn ve status reportu. Do jádra se dostalo 34 modulů a vývoj drupalu 6 trval 13 měsíců.
-
2007
Drupal 5 jako bojovník
Do Drupal 5.0 byla integrována slavná knihovna jQuery, knihovna pro jednodušší psaní javascriptů. Drupal byl v tomto ohledu velmi rychlý oproti svým CMS oponentům a pomáhal tak definovat tento webový standard. Další novinkou byly předpřipravené Drupal distribuce pro různé účely. Obrovskou novinkou byla také instalace ve webovém prohlížeči, která vyžadovala mnohem méně času. Uživatelé mohli nyní cashovat soubory na pozadí a vytvářet vlastní typy obsahu. Moduly byly přesunuty do vlastní složky modules. CSS styly se teď dokázali caschovat do jednoho souboru, aby se zrychlilo načítání. Vzniklo také nové téma - Garland. Na konci bylo v jádru Drupalu 29 modulů a vývoj trval 8.5 měsíců.
-
2006
Drupal 4 jako most
Další verze Drupalu 4 přinesly modifikace a růst, který trval 5 let. Drupal se stával stále více přistupný mnohem větší skupině uživatelů, než programátorům. Mezi novinky patřily: První eshopy, Modul profile, Modernizované téma vzhledu, Konfigurovatelné menu, Vylepšení vzhledu, Podpora WYSIWYG editoru, forms API nabídli mnohem větší svobody při tvorbě formulářů, moduly si začaly instalovat aktualizace databáze samy, Česté url adresy. Howard Dean dostal do Drupalu podporu Microsoft SQL serveru, čímž se zvětšila aktivita na drupal.org o 300%. Na konci byl stav jádra 33 modulů a 55.5 měsíců vývoje. V roce 2004 vznikla také aktualizovaná verze loga Drupalu, známá doteď.
-
2002
Verze Drupal 4.0 přinesla zásadní modul taxonomie. Taxonomie se stala důležitou součástí klasifikace a organizace, která zůstala v jádru dodnes. Už tenkrát jste mohli vytvořit slovník ve kterých jste třídili termíny. Slovníky mohly být využívány typy obsahu, tak, jako dnes. V této verzi se Drupal stává Open source projektem. Na drupalu běží okolo 100 webů.
-
2001
Drupal 3 jako světový hráč
Ve verzi Drupal 3.0 se staly uzly (nodes) a základní strany primárními jednotkami obsahu. Všechny typy obsahu - story, book, diary, forum, blog - existovaly jako uzel, který byl spravován modulem node. Komentáře začaly být připojovány jako příslušníci uzlů. Vzniká také Drupal.org. Tím, že v roce 2002 migroval web na KernelTrap.org na Drupal 3.0.2, si Drupal získal pozornost ve světě. Vývoj drupalu 3 trval 6 měsíců a obsahoval 26 modulů.
-
2001
Drupal 2 jako tlumočník
Drupal 2.0 přidal možnost překladů, všem drupalistům známou funkci t(). To umožňovalo spustit web v jiném jazyku. Aby toho bylo docíleno, musel se upravit konfigurační soubor a SQL databáze. Drupal 2.0 také přidal větší komplexnost obsahu možnostmi ohodnotit obsah nebo sekce (které se později změnili v taxonomie). Přibyla také uživatelská práva. Dohromady šlo o 22 modulů v jádru a 2 měsíce vývoje. V tomto roce vzniklo také logo drupalu (Druplicon).
-
2001
Drupal jako nástěnka
Drupal 1.0 - Na začátku bylo 18 modulů, každý z nich byl soubor PHP. V jádru byly šablony, ale daly se také vytvořit nové. Mezi první funkce patřil blog, uživatelský účet, komentáře, RDF a kalendář, který se choval jako archív. A hlavně, každý mohl přispívat.
-
2000
První verze Drupalu - V roce 2000 potřebovali dva antwerpští studenti Dries Buytaert a Hans Snijder stále internetové připojení na kterém by mohli opravdu fungovat i na kolejích. V tu dobu bylo takové připojení pr studenty opravdu vzácné. A tak Dries a Hans natáhli kabel venku mezi domy, na kterém sdíleli Hansovu ADSL pro dalších 8 studentů. Fungovalo to, ale něco jim chybělo: online místo, kam by všichni chodili a diskutovali.