Plánem společnosti Atlantic Medie bylo spustit Quartz (QZ.com), digitální publikační web přinášející zprávy z globálního světa obchodu. Ředitel projektového inženýrství Michael Donhoe vyhodnotil funkce potřebné v systému pro správu obsahu, který měl zajišťovat chod nového webu a vybral si WordPress.
Požadoval citlivý design, který by umožňoval použít jeden kód pro zobrazování na desktopu, tabletu a v mobilních zařízeních. Jeho požadavkem byla platforma, která by týmu umožnila vytvořit web od základu během čtyř měsíců, aby podporovala šest různých typů obsahu Quartzu a nabízela mnoho funkcí již v základu spolu s přídavnými moduly, aby se jeho tým nemusel starat o základní funkce jako vytváření map webu pro Google News a obecné vyhledavače.
„S týmem tří vývojářů jsme neměli dostatek kapacity na vytváření uživatelského rozhraní,“ říká. Velice atraktivním se zdál fakt, že WordPress nabízí více než 21 tisíc modulů. „Když máte malý tým a před sebou velký úkol, je to obrovský bonus,“dodává. Mnoho osob z redakce už mělo z WordPressem zkušenost jako s blogovacím nástrojem, nicméně největší motivací byla snadnost použití WordPressu pro publikování nového obsahu.
„Lidé nenávidí CMS, ale milují WordPress,“ tvrdí Paul Maiorana, ředitel služeb ve společnosti Automattic, která vyvíjí weby a kterou založil spoluzakladatel WordPressu Matt Mullenweg. Firmu Automattic si najala společnost Atlantic Media k vývoji a hostingu nového webu pomocí služby WordPress.com VIP, která je určena k hostování velkých webů podnikové třídy. Ačkoliv Michael Donohoe zvažoval framework CMS Django, nakonec od toho nápadu upustil, protože požadavky projektu Quartz byly velice odlišné. Jak sám uvádí: „Doba rozběhu ohledně konfigurace frameworku, rozsáhlé vytváření prototypů a nutnost sjednocení webu našemu časovému plánu nevyhovovaly.“ Další možností byl Drupal, ale po vyslechnutí názorů svých kolegů toto řešení zamítl. „Drupal může přinést komplikace.
Je také založen více na Pythonu, a přestože už máme zkušenost as chorosti pracovat s tímto prostředím, v době projektu Quartz jsme je neměli,“ vysvětluje Donohoe. Cílem tvůrců webu Quartz byl citlivý design, který by umožňoval použít jeden kód pro zobrazování na desktopu, tabletu a v mobilních zařízeních. Díky podpoře HTML5 WordPressem umožnila projektu Quartz zajistit jasně formulované on-line rozhraní, aniž by bylo nutné vyvíjet nativní aplikace pro jednotlivé mobilní platformy nebo vytvářet oddělené verze webu pro tablety, mobilní zařízení a osobní počítače.
„Quartz je dobrým příkladem toho, co je v současné době možné ve světě WordPressu,“ říká Maiorana. „Skutečnost, že má jediný a jednotný kód, který mu umožňuje oslovit čtenáře na různých platformách telefonů a tabletů iOS a Android a také stolních pc, je velmi působivá.
Vypadá to stejně bez ohledu na zařízení, jaké používáte, neexistuje duplikace kódu a můžete vše zvládnout s malým týmem.“ „Kromě používání funkce šablon WordPressu využívá Quartz WordPress i jako rozhraní JSON API,“ uvádí Donohoe. Funguje to tak, že aplikace z JavaScriptu zavolá WordPress, aby jí poskytl data, a pomocí šablony na straně klienta vložené do této stránky zobrazí různé pohledy na rozmanité velikosti obrazovky. „Pro všechny stránky používáme stejnou šablonu WordPressu bez ohledu na to, zda zobrazujete hlavní stránku, nějakou zprávu, prezentaci, sponzorovaný obsah, autorský archiv nebo popis stránek,“ říká Donohoe.
„Když opouštíte zprávu, nenačítáte ze serveru novou stránku. Obsah generujeme dynamicky a děláme aktualizace v rámci stejné stránky. V tomto smyslu nám to umožňuje mít jednostránkovou webovou aplikaci,“ dodává. V době navrhování to ovšem nebylo jak jednoduché. „Nemohli jsme pracovat s JSON API v původní podobě. Museli jsme udělat určité úpravy, ale to jsme věděli od začátku,“ vzpomíná Donohoe.
Do WordPressu byllo jeho týmem přidáno několik vlastních polí a typů zpráv, které nejsou primárně ve výchozím API přítomné. Také připojili integraci výstupu z modulů, kterou napsali pro pro řízení zvýrazněného zobrazování potřebných kategorií v závislosti na situaci. „Vytvoření našeho vlastního API nám poskytlo větší pružnost tam, kde jsme ji potřebovali,“ uvádí Donohoe.
Globálně je Donohoe s WordPressem spokojený. „Má komunitu, máte neomezený přístup ke kódu, je dobře zdokumentovaný a je snadnější najmout schopné vývojáře než u proprietárních systémů,“ libuje si Donohoe a dodává: „Tato komunita je vynikající, pokud jde o eutaziazmus, technické znalosti a dobře promyšlené příklady kódu. Jsme velmi nadšeni.“