Batman VS Superman

Kdo by vyhrál? Ani po 3 letech Drupalu 8 není jednoznačná odpověď. Nicméně diskuze o tom, která z verzí je lepší - Drupal 7 nebo 8 - se dá pojmout jako souboj Batmana se Supermanem. Máme zde zásadní shody; Jako Batman je Drupal 7 starší a vyžaduje moduly, aby odvedl svou práci, ale zato z něj čiší dospělost a dostatek zdrojů. Oproti tomu je Drupal 8 mnohem větší a mocnější se superschopnostmi pod kůží, jako je např. připravenost na vícejazyčnost.

drupal 7 nebo 8?

Klíčové hodnoty

Pokrok a bezpečnost

Je to nové, bude to dobré? Znamená nutně staré = méně bezpečné?

Rozdíl v ceně vývojářů Drupalu 7 a 8

Může jít až o rozdíl 500 Kč/h.

Stabilita a zkušenosti

Lety prověřený systém nebo adoptovat novinku?

Srovnání Drupalu 7 a 8

Drupal 7 - Batman

Drupal 7 se neustále řadí mezi jednu z nejpopulárnějších open source softwarových platforem, protože je stabilní a zralý se spoustou modulů, funkcí a konfigurací, které nabízejí silnou podporu.

Superschopnosti Drupalu 7

 • Zralost a přizpůsobivost - Experti na Bruce Wayna odhadují, že mu je okolo 32 let. Není tedy starý, ale rozhodně není nejmladší. To samé platí o Drupalu 7. O softwaru vypuštěném v roce 2011 je běžné mluvit jako o dospělém, pokud se stále používá. Dospělost Drupalu 7 je právě to, co uživatele často zajímá. Je vyzkoušený, stabilní a přizpůsobivý.
 • Stabilní moduly - Drupal 7 má na Drupal 8 náskok 6 let, takže za tu dobu měl čas vyvinout velmi stabilní moduly, které k sobě vzájemně ladí. Drupal 8 je kompletně předělaný, takže mu ještě chvíli zabere, než si na sebe custom moduly zvyknou.
 • Podpora - Drupal 7 má prozatím plnohodnotnou podporu, protože Drupal 8 má před sebou ještě mnoho let vývoje. Je pravidlem, že bezpečnostními aktualizacemi jsou udržovány vždy dvě poslední řady Drupalu, takže dokud to nebude 9ka (možná 2021), máte podporu zajištěnou.

Slabiny Drupalu 7

 • Multijazyčnost jako druhořadá, ale řešitelná záležitost - Na vícejazyčnost jádra se v Drupalu 7 nebral takový zřetel, jako na Drupalu 8. Jde zřejmě o největší architektonickou slabinu oproti novější verzi. Nicméně, zkušený drupalista si s tímto umí velmi dobře poradit.
 • Předsudky - V běžném světě se říká: co je novější, je lepší. V tomto případě mám jiný názor. Myslím, že Drupal 7 je výjimka potvrzující pravidlo; něco jako starší nesmrtelné modely Toyoty Yaris nebo Fordu Tranzit - v dobrých rukách dokáží sloužit i mnoho let po záruce.

Drupal 8 - Superman

Batman se musí spolehnout na několik nejmodernějších nástrojů k boji proti zločinu, ale Superman se narodil se superschopnostmi, stejně jako Drupal 8. Ale stejně jako on s nimi musí zacházet opatrně, aby nespálil své okolí.

Superschopnosti Drupalu 8

 • Supertechnologie - Drupal 8 nativně podporuje HTML 5 a nabízí několik API pro napojení webových aplikací. Dále pak Symfony - to co udělalo jQuery s javascriptem, udělalo Symfony s PHP. Věci jsou jednodušší, ale je potřeba si na ně zvyknout. Drupal 8 také stojí na technologii Twig, novém PHP šablonovacím enginu. Je rychlý, intuitivní a umožňuje tvorbu webů snadněji než dřív.
 • Robustní API - Drupal 8 má některé APIny 6 a 7čky, ale přidal i nové. Tyto APIny jsou mnohem robustnější a díky tomu je integrace s ostatními systémy jednodušší. REST API najdete v základu.
 • Nová pole a konfigurace v souborech - Email, Datum, Odkaz, Reference a telefon. Zjednodušená konfigurace pak umožňuje přenést nastavení z demo verze na živý web pouze pomocí souborů.

Slabiny Drupalu 8

 • Pomalejší - Papírově měl být Drupal 8 rychlejší, ale když si nainstalujete obě verze, zjistíte, že je Drupal 8 skutečně pomalejší. Je to tím, že je v něm v základu zkrátka mnohem víc (ale podle mých zkušeností víc, než běžný web potřebuje). Porovnání zde: Drupal 7 - (126ms, 13,406 volání funkcí, 3.7 MB paměť), Drupal 8 (371ms, 41,863 volání funkcí, 11.1 MB paměti).
 • Nedostupnost modulů - Ještě nějakou chvilku potrvá, než se Drupal 8 dotáhne na svého staršího bratra, jehož modulární rodina se navzájem zná.
 • Mládí - Superman má zatím 3 roky. Oproti tomu Batman byl vypuštěn do ulic už v roce 2011. Komunita drupalu z něj udělala superhrdinu. Je otázkou, kdy se to samé řekne o 8čce.

Závěr

Drupal 7 stojí na hodnotách, které se budují už 7 let. Drupal 7 doporučuji, pokud chcete jít po bezchybné trase v relativně krátkém časovém sledu. V českých podmínkách narazíte na málo drupalistů, a o to méně expertů na Drupal 8. Vývoj kvalitního Drupalu 8 bývá mnohem dražší. Narazíte na agentury, které si budou účtovat i 1000 kč/h bez DPH, a i tak nepůjde o zcela Drupal way řešení.

Drupal 8 se vydal cestou revoluce, otevřel dveře novým technologiím a nové generaci vývojářů. Drupal 8 doporučuji použít, pokud máte dostatek prostředků a času na jeho vývoj. Ale ne všichni Drupalisti souhlasí s tím, kudy se vydala 8čka. Důkazem toho je vydání a vývoj pokračovatelů Drupalu 7, tzv. Backdrop CMS. Kdo ví, nakolik tato odnož inspiruje další vývoj Drupal komunity.

Takže, pokud jste zákazník, nakonec stejně záleží na vašem Drupal vývojáři, zda z vašeho systému udělá superhrdinu, nebo nafouklou bublinu.