Batman VS Superman

Kdo by vyhrál? Ani po 3 letech Drupalu 8 není jednoznačná odpověď. Nicméně diskuze o tom, která z verzí je lepší - Drupal 7 nebo 8 (nebo 9, která je v podstatě 8) - se dá pojmout jako souboj Batmana se Supermanem. Máme zde zásadní shody; Jako Batman je Drupal 7 starší a vyžaduje moduly, aby odvedl svou práci, ale zato z něj čiší dospělost a dostatek zdrojů. Oproti tomu je Drupal 8 mnohem větší a mocnější se superschopnostmi pod kůží, jako je např. připravenost na vícejazyčnost.

drupal 7 nebo 8?

Klíčové hodnoty

Pokrok a bezpečnost

Je to nové, bude to dobré? Znamená nutně staré = méně bezpečné?

Rozdíl v ceně vývojářů Drupalu 7 a 8

Může jít až o rozdíl 500 Kč/h.

Stabilita a zkušenosti

Lety prověřený systém nebo adoptovat novinku?

Srovnání Drupalu 7 a 8

Drupal 7 - Batman

Drupal 7 se neustále řadí mezi jednu z nejpopulárnějších open source softwarových platforem, protože je stabilní a zralý se spoustou modulů, funkcí a konfigurací, které nabízejí silnou podporu.

Superschopnosti Drupalu 7

 • Zralost a přizpůsobivost - Experti na Bruce Wayna odhadují, že mu je okolo 32 let. Není tedy starý, ale rozhodně není nejmladší. To samé platí o Drupalu 7. O softwaru vypuštěném v roce 2011 je běžné mluvit jako o dospělém, pokud se stále používá. Dospělost Drupalu 7 je právě to, co uživatele často zajímá. Je vyzkoušený, stabilní a přizpůsobivý.
 • Stabilní moduly - Drupal 7 má na Drupal 8 náskok 6 let, takže za tu dobu měl čas vyvinout velmi stabilní moduly, které k sobě vzájemně ladí. Drupal 8 je kompletně předělaný, takže mu ještě chvíli zabere, než si na sebe custom moduly zvyknou.
 • Podpora - Drupal 7 má prozatím plnohodnotnou podporu, protože Drupal 8 má před sebou ještě mnoho let vývoje. Je pravidlem, že bezpečnostními aktualizacemi jsou udržovány vždy dvě poslední řady Drupalu, takže dokud to nebude 9ka (možná 2021), máte podporu zajištěnou.

Slabiny Drupalu 7

 • Multijazyčnost jako druhořadá, ale řešitelná záležitost - Na vícejazyčnost jádra se v Drupalu 7 nebral takový zřetel, jako na Drupalu 8. Jde zřejmě o největší architektonickou slabinu oproti novější verzi. Nicméně, zkušený drupalista si s tímto umí velmi dobře poradit.
 • Předsudky - V běžném světě se říká: co je novější, je lepší. V tomto případě mám jiný názor. Myslím, že Drupal 7 je výjimka potvrzující pravidlo; něco jako starší nesmrtelné modely Toyoty Yaris nebo Fordu Tranzit - v dobrých rukách dokáží sloužit i mnoho let po záruce.

Drupal 8 - Superman

Batman se musí spolehnout na několik nejmodernějších nástrojů k boji proti zločinu, ale Superman se narodil se superschopnostmi, stejně jako Drupal 8. Ale stejně jako on s nimi musí zacházet opatrně, aby nespálil své okolí.

Superschopnosti Drupalu 8

 • Supertechnologie - Drupal 8 nativně podporuje HTML 5 a nabízí několik API pro napojení webových aplikací. Dále pak Symfony - to co udělalo jQuery s javascriptem, udělalo Symfony s PHP. Věci jsou jednodušší, ale je potřeba si na ně zvyknout. Drupal 8 také stojí na technologii Twig, novém PHP šablonovacím enginu. Je rychlý, intuitivní a umožňuje tvorbu webů snadněji než dřív.
 • Robustní API - Drupal 8 má některé APIny 6 a 7čky, ale přidal i nové. Tyto APIny jsou mnohem robustnější a díky tomu je integrace s ostatními systémy jednodušší. REST API najdete v základu.
 • Nová pole a konfigurace v souborech - Email, Datum, Odkaz, Reference a telefon. Zjednodušená konfigurace pak umožňuje přenést nastavení z demo verze na živý web pouze pomocí souborů.

Slabiny Drupalu 8

 • Pomalejší - Papírově měl být Drupal 8 rychlejší, ale když si nainstalujete obě verze, zjistíte, že je Drupal 8 skutečně pomalejší. Je to tím, že je v něm v základu zkrátka mnohem víc (ale podle mých zkušeností víc, než běžný web potřebuje). Porovnání zde: Drupal 7 - (126ms, 13,406 volání funkcí, 3.7 MB paměť), Drupal 8 (371ms, 41,863 volání funkcí, 11.1 MB paměti).
 • Nedostupnost modulů - Ještě nějakou chvilku potrvá, než se Drupal 8 dotáhne na svého staršího bratra, jehož modulární rodina se navzájem zná.
 • Mládí - Superman má zatím 3 roky. Oproti tomu Batman byl vypuštěn do ulic už v roce 2011. Komunita drupalu z něj udělala superhrdinu. Je otázkou, kdy se to samé řekne o 8čce.

Graf použitelnosti Drupalu (aktualizováno Březen 2019)

Závěr

Drupal 7 stojí na hodnotách, které se budují už 7 let. Drupal 7 doporučuji, pokud chcete jít po bezchybné trase v relativně krátkém časovém sledu. V českých podmínkách narazíte na málo drupalistů, a o to méně expertů na Drupal 8. Vývoj kvalitního Drupalu 8 bývá mnohem dražší. Narazíte na agentury, které si budou účtovat i 1000 kč/h bez DPH, a i tak nepůjde o zcela Drupal way řešení. Ve vztahu k bezpečnostím aktualizacím bych se z profesního důvodu nebál. Můj názor je, že (stejně jako tomu bylo u Windows XP) dokud bude zásadní procento komunity používat Drupal 7, není možné jen tak zastavit jeho bezpečnostní podpory. Obrázek výše je toho důkazem (z celkového počtu 1,129,845 drupal webů je 802,682 právě Drupal 7.)

Drupal 8 se vydal cestou revoluce, otevřel dveře novým technologiím a nové generaci vývojářů. Drupal 8 doporučuji použít, pokud máte dostatek prostředků a času na jeho vývoj. Ale ne všichni Drupalisti souhlasí s tím, kudy se vydala 8čka. Důkazem toho je vydání a vývoj pokračovatelů Drupalu 7, tzv. Backdrop CMS. Kdo ví, nakolik tato odnož inspiruje další vývoj Drupal komunity.

Takže, pokud jste zákazník, nakonec stejně záleží na vašem Drupal vývojáři, zda z vašeho systému udělá superhrdinu, nebo nafouklou bublinu.